Jak namalować pejzaż farbami akrylowymi?

0
Jak namalować pejzaż farbami akrylowymi?

Pejzaże to jeden z głównych tematów malarskich, obok martwej natury i portretu. Wyróżnia się pejzaż morski, wiejski, a także ukazujący architekturę i dynamikę miejskiego krajobrazu. To właśnie ten temat najczęściej inspiruje artystów do wyjścia z pracowni i pracy w plenerze. Równie dobrze można zabrać się za malowanie pejzażu w domu, korzystając z dobrej jakości zdjęć. Jak namalować pejzaż farbami akrylowymi? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule i dać Ci kilka wskazówek, które przydadzą się podczas nauki malowania farbami akrylowymi.

Jak wyglądają farby akrylowe?

Farby akrylowe łatwo odróżnić od farb akwarelowych, ale początkujący malarze mogą mieć problem, żeby odróżnić je od farb olejnych. Akryle i farby olejne mają gęstą konsystencję i są zazwyczaj sprzedawane w tubkach. W składzie tych pierwszych są pigmenty i żywica akrylowa. To ona jest mocnym spoiwem farby i jej akryle zawdzięczają swoją nazwę. Jakościowe marki farb mają czysty skład, ale przy najtańszych alternatywach możesz spotkać się z dodatkami i mniejszą ilością pigmentu. Farby akrylowe mogą mieć różną konsystencję ze względu na skład – bardziej wodniste akryle i gęste, co daje pole do eksperymentowania z kolorami i konsystencją farb. Nie tylko mogą mięć z farbami olejnymi podobną półpłynną formę, ale także nakładane w odpowiedni sposób na płótno mogą przypominać strukturą farby olejne. Zdecydowanie można używać ich do malarstwa pejzażowego i pracy w plenerze.

Jak namalować obraz farbami akrylowymi?

Zarówno do płynnych farb akrylowych, jak i do tych bardziej gęstych, nie zaleca się używania wody ich rozcieńczania. Chociaż w składzie będzie pojawiać się woda, to rekomenduje się użycie specjalistycznych preparatów do rozcieńczania. Woda może źle wpłynąć na ich konsystencję oraz osłabić pigmenty i przygasić kolory, a także obniżyć jakość farby po wyschnięciu. Jeśli zakupione przez Ciebie farby są zbyt gęste i masz trudności w nakładaniu ich na płótno, to polecamy skorzystać ze specjalistycznych żeli, które poprawiają płynność farb. Żele akrylowe znane także jako media mają różną konsystencję i dodawane są podczas malowania farbami akrylowymi. Można wśród nich znaleźć media strukturujące i fakturujące, masy modelujące, a także rozcieńczalniki czy opóźniacze. Znacząco mogą wpłynąć na konsystencję i “wodnistość farby”, dlatego jeśli nie wiesz, czym rozcieńczyć farbę akrylową, to zdecydowanie warto zakupić kilka żeli akrylowych i przetestować, żeby zobaczyć, jakie przyniosą efekty.

 

Jakie pędzle są najlepsze do malowania pejzażu?

Takie same, jak do pozostałych tematów malarskich. Każdy rodzaj farby wymaga odpowiednich artykułów artystycznych, dlatego dobrze jest dobierać pędzle do rodzaju farb. Tu sprawdzą się pędzle syntetyczne i nylonowe modele. Przy nakładaniu farby, takie pędzle nie pozostawiają śladów pociągnięć, a kolor rozprowadza się gładko. Pędzle z naturalnego włosia będzie lepsze do farb olejnych. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak używać farb akrylowych, żeby przypominały olejne, to możesz sięgnąć po szczecinowe pędzle. Zdecydowanie będą najlepszym rozwiązaniem do uzyskania efektu widocznych śladów, pociągnięć pędzla. Ich przeznaczeniem jest malarstwo olejne, są bardzo trwałe również na użycie rozpuszczalników, ale ich unikalną cechą jest faktura farby nałożona na płótno. Wybierając pędzle do farb akrylowych, warto zdecydować się na zestaw, w którym będą różne rozmiary i wykończenia włosia, żeby mieć pod ręką narzędzie do malowania szczegółów, ale też większych elementów czy tła. Na rynku dostępne są również nowoczesne sylikonowe dodatki do nakładania farby. Żeby akcesoria malarskie mogły Ci posłużyć na lata, to dobrze zadbać o pielęgnację pędzli i odpowiednie oczyszczanie przy użyciu ciepłej wody i specjalistycznego mydła.

Farby akrylowe do pejzażu

Malowanie pejzażu nie różni się za bardzo od malowania martwej natury. Ustawione na sztaludze płótno powinno być w odpowiedniej odległości od malowanego obiektu. Malarstwo pejzażowe charakteryzuje się również aktywnością w terenie, chociaż w dobie wysokiej jakości fotografii może być także wzorowane po prostu na zdjęciach. W początkowych etapach nauki malowania warto wprowadzić zasadę od ogółu do szczegółu. Dobrze jest zacząć od szkicu ołówkiem lub mocno rozcieńczonymi farbami akrylowymi. Taka praktyka pozwoli Ci przyjrzeć się kompozycji i nanosić jeszcze korekty proporcji bez konieczności przemalowywania. Nakładanie gęstych farb to kolejny krok. Ważne jest także spojrzenie z różnych perspektyw i odchodzenie od płótna na kilka kroków. Nie małą rolę pełni też światło, dlatego najlepiej korzystać z jasnego wnętrza oświetlonego światłem naturalnym. Na pewno z czasem nauczysz się, jak malować farbami akrylowymi i jak nimi cieniować. Odpowiednie akcesoria do farb akrylowych i praktyka będą kluczem to wprawy technicznej w malowaniu. Pamiętaj też, że możesz dać się ponieść fantazji i eksperymentować z technikami. To właśnie tu jest miejsce na kreatywność i zabawę!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium