Jak opisać rysunek techniczny? Pismo techniczne i sposoby wymiarowania

0
Jak opisać rysunek techniczny? Pismo techniczne i sposoby wymiarowania

Rysunek techniczny to nic innego jak informacja techniczna przedstawiona graficznie. Najczęściej rysunek wykonywany jest na papierze obowiązkowo zgodnie z przyjętymi normami i zasadami. Jak opisać rysunek techniczny? Czym jest wymiarowanie? Jaki ołówek jest najlepszy do pisma technicznego? Zapraszamy do lektury!

Jaki ołówek jest najlepszy do pisma technicznego?

Zanim o piśmie technicznym to warto wspomnieć na początek o rysunku technicznym. By wykonać rysunek techniczny, obowiązkowo należy użyć ołówka twardego. Jest to uzależnione od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest fakt, że twardy ołówek nie rozmazuje się tak łatwo jak inne rodzaje. Co więcej, rysunek techniczny zawsze musi być czytelny, a w przypadku występowania wielu detali użycie innego ołówka mogłoby zaburzyć jego późniejszą przejrzystość. Same ołówki twarde należy dobierać według stopnia twardości, mając na uwadze grubość linii - im linia cieńsza, tym wyższa twardość ołówka. Z kolei pismo techniczne wymaga wykorzystania ołówka o średniej twardości tj. F lub HB. Są to tzw. ołówki “średnie”, które pozwolą na wykonanie starannego pisma technicznego.

Jak opisać rysunek techniczny?

Każdy rysunek techniczny powinien być uzupełniony o opis techniczny. Jak opisać rysunek techniczny? Należy podać w nim odpowiednie dane techniczne, które nie mogą być przedstawione na części rysunkowej projektu technicznego. Dane te mogą dotyczyć m.in. warunków wykonania, konstrukcji, czy materiałów. W opisie też zamieszczane są takie informacje jak instytucja zatwierdzająca projekt itp. Po zapoznaniu się z opisem technicznym, dana osoba powinna być doskonale zorientowania w przeznaczeniu danej dokumentacji oraz zastosowanych rozwiązaniach.

W jaki sposób wymiaruje się rysunki techniczne?

Wymiarowanie rysunku technicznego to jedna z najważniejszych czynności, gdyż rysunek, który nie jest wymiarowany, nie ma żadnej wartości. Wymiarowanie objęte jest wieloma normami. Ogólne zasady wymiarowania dotyczą linii wymiarowych i pomocniczych linii wymiarowych, strzałek wymiarowych, liczb wymiarowych oraz znaków wymiarowych. Linie wymiarowe kreśli się linią ciągłą cienką równolegle do wymiarowanego odcinka w odległości minimum 10 mm, natomiast pomocnicze linie wymiarowe to linie ciągłe cienkie prostopadłe do mierzonego odcinka, będące przedłużeniami linii rysunku. Strzałki wymiarowe powinny wynosić nie mniej niż 2,5 mm i powinny być zaczernione. Jedynie na szkicach odręcznych dopuszcza się stosowanie strzałek niezaczernionych. Liczby wymiarowe powinny znajdować się nad liniami wymiarowymi w odległości 0,5 - 1,5 mm od nich, możliwie jak najbliżej środka (jeżeli linia jest zbyt krótka, to wartość można umieścić na jej przedłużeniu). Wśród specjalnych znaków wymiarowych należy wymienić: Ø (fi) (określające średnicę), R (określające promień), x (określające grubość). Istnieją też cztery podstawowe zasady wymiarowania:

  • Zasada wymiarów koniecznych: zawsze należy podać wymiary gabarytowe (zewnętrze), mniejsze wymiary należy rysować bliżej rzutu przedmiotu, zawsze należy podawać tylko tyle i tylko takie wymiary, które są niezbędne do jednoznacznego określenia wymiaru przedmiotu oraz każdy wymiar powinien dać się odmierzyć na przedmiocie w czasie wykonywania czynności obróbkowych.
  • Zasada niepowtarzania wymiarów: nie należy powtarzać wymiarów ani na tym samym rzucie, ani na różnych rzutach tego samego przedmiotu, każdy wymiar powinien być podany tylko raz i tylko w tym miejscu, w którym będzie najbardziej zrozumiany, łatwy do odszukania i potrzebny ze względu na przebieg obróbki.
  • Zasada niezamykania łańcuchów wymiarowych: łańcuchy wymiarowe stanowiące szereg kolejnych wymiarów równoległych lub dowolnie skierowanych pozostają zawsze otwarte.
  • Zasada pomijania wymiarów oczywistych: pomijanie wymiarów oczywistych, które odnoszą się do wymiarów kątowych 0° lub 90° tj. odnoszących się do linii wzajemnie równoległych lub prostopadłych.

Wiesz już, jakie są podstawowe zasady wymiarowania i jaki ołówek najlepszy jest do pisma technicznego. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych akcesoriów z tej dziedziny, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. Zapraszamy do zapoznania się z naszym bogatym asortymentem.

W sklepie maluje.pl znajdziesz akcesoria potrzebne do rysunku technicznego:

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium