Początek przygody z rysowaniem zawsze wiąże się z zasadniczym pytaniem dot. wyboru najlepszego ołówka. Większość osób sięga po standardowy HB, który pamięta z lat dziecięcych i na tym kończy poszukiwania. Czy jest to odpowiednie działanie? Jak wybrać ołówek do rysowania? Jakie są rodzaje ołówków? Który najlepiej sprawdzi się dla początkujących rysowników, a który będzie lepszym wyborem dla osób, które nabyły już nieco umiejętności? Zapraszamy do lektury!
Jakie są rodzaje ołówków?
Zanim dowiesz się, jak wybrać ołówek do rysowania to dobrze jest poznać rodzaje ołówków. Przede wszystkim ołówki można podzielić ze względu na twardość. Wszystkie twarde ołówki są oznaczone literą H. Sama litera H oznacza, że ołówek ten jest najbardziej miękkim ołówkiem z twardych. Cała skala twardości ma 9 stopni i prezentuje się następująco: H, H2, H3, H4, H5, H6, H7, H8, H9. Oczywiście im wyższy numer, tym bardziej twardy ołówek. Tego typu ołówki doskonale sprawdzają się do wykonywania precyzyjnych rysunków technicznych, gdzie grubość każdej linii ma niezwykle duże znaczenie. Ich twardość z kolei sprawia, że nie jest możliwe wykonanie za ich pomocą płynnego gradientu, czy zbudowanie właściwego kontrastu. Wszystkie miękkie ołówki z kolei oznaczone są literą B. Sama litera B oznacza, że jest to najbardziej twardy ołówek z miękkich. Wraz ze wzrostem liczby znajdującej się przy literze, rośnie także miękkość danego ołówka. Cała skala miękkości również ma 9 stopni i wygląda następująco: B, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9. Są to ołówki, które doskonale sprawdzą się do cieniowania, niewielkich szkiców, cieniowana, właściwego budowania kontrastu, czy tworzenia podrysów i dużych rysunków. Ostatnią grupę stanowią ołówki o tzw. pośredniej twardości i są oznaczone literami HB i F. Są to najpopularniejsze ołówki, które głównie służą do zwykłego pisania i raczej nie znajdują zastosowania na kursach rysunku, choć oczywiście świetnie mogą sprawdzić się w przypadku amatorskich szkiców. Ołówki można podzielić również ze względu na typ. Wyróżnić można tradycyjne ołówki, ołówki z gumką, które pozwolą szybko wymazać grafit oraz automatyczne ołówki z wymiennymi rysikami. Wszystkie rodzaje ołówków znajdziesz — tutaj.
Jaki ołówek do rysowania?
Wiesz już, jakie są rodzaje ołówków, więc czas przyjrzeć się wyborowi właściwego ołówka nieco bliżej. Ołówek to często pierwsze narzędzie rysunkowe, po które sięga rysownik rozpoczynający dopiero swoją przygodę. Nie da się ukryć, że sklep plastyczny dla laika może być nieco niepokojącym miejscem, a od mnogości ołówków i ich typów może się wręcz zawrócić w głowie. Tak duża ilość produktów o zróżnicowanych parametrach na pewno nie ułatwia wyboru. Dodatkowo trzeba wiedzieć, żeby rozpocząć przygodę z rysunkiem, nie wystarczy jeden ołówek. Można wydzielić różne dziedziny i techniki rysunku, do których wymagane jest zastosowanie różnych przyborów i narzędzi. Na wstępie dobrze jest wiedzieć, że ołówki z oznaczeniem B to ołówki do rysowania, choć warto wybierać nieco wyższe oznaczenia niż B, gdyż ten może być nieco za twardy. Typowym ołówkiem do robienia niewielkich szkiców np. podczas planowania dużego rysunku lub wykonywania podrysu do sporej wielkości pracy jest ołówek 2B. Z kolei w przypadku cieniowania rysunku najlepiej jest sięgnąć po ołówki 4B-6B. Twoja praca wymaga dużego kontrastu? Jest on niezbędny do uzyskania zamierzonego efektu? Najlepiej wówczas zastosować ołówek 8B, choć w większości przypadków ołówek 6B będzie wystarczająco miękki.
Jakie ołówki się rozmazują?
Rozmazywanie się ołówka po papierze to w wielu przypadkach pożądana cecha. Oczywiście nie chcesz, żeby ołówek rozmazywał się, gdy tworzysz precyzyjny szkic, jednak jeżeli budujesz kontrast lub chcesz wykonać cieniowanie, to warto sięgnąć po ołówek, który to umożliwi. Jakie ołówki się rozmazują? Jednym słowem: ołówki B. Wiesz już, że ołówki B są najlepszymi ołówkami do rysowania, jednak w zależności od skali ich miękkości będziesz ich wykorzystywał do osiągania różnych efektów. Zastosowanie ołówków 2B, 4B oraz 6B pozwoli uzyskać nasycony i zróżnicowany rysunek. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byś od razu posiadał w swoim piórniku całą gamę ołówków, jednak póki nie nabierzesz wprawy, to nie będziesz widział żadnej różnicy w ich używaniu. Co do nasycenia to warto podkreślić, że jeżeli będziesz przyciskał ołówek zbyt mocno do kartki to nawet po usunięciu grafitu np. przy pomocy gumki chlebowej, w tym miejscu pozostanie wyraźny, nieusuwalny ślad. Jeżeli zależy Ci na bardziej nasyconym kolorze, to musisz wybrać bardziej miękki ołówek.
Który ołówek jest najbardziej twardy?
Klasyczne ołówki są wykonane z grafitu oraz kaolinu. Obecność grafitu w ołówku wpływa na jego miękkość, natomiast kaolinu na twardość. To właśnie te proporcje determinują jego rodzaj. Po lekturze tego artykułu doskonale znasz odpowiedź na pytanie: “który ołówek jest najbardziej twardy”. Systematyzując jednak pozyskaną wiedzę i podsumowując - ołówki H (najtwardszy 9H) dedykowane są do rysunku technicznego, natomiast ołówki B (najbardziej miękki 9B) przeznaczone są do rysunku artystycznego. Jest to najprostsza i najbardziej trafna klasyfikacja. Większość prezentowanych w tym artykule rodzajów ołówków znajdziesz w naszej ofercie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym bogatym asortymentem: https://maluje.pl/rysunek-i-kaligrafia/olowki-grafity.
W sklepie plastycznym maluje.pl znajdziesz również zestawy ołówków:
- Faber Castell Pitt Graphite Matt 6szt - komplet ołówków artystycznych 2B, 4B, 6B, 8B, 10B, 12B
- Faber Castell Pitt Graphite Matt Set - komplet 6 ołówków artystycznych + akcesoria
- Komplet ołówków Castell 9000 Design Set - 12 tardości 5B - 5H