Farby akrylowe – jak rozcieńczać, jak utrwalać i zabezpieczać

2
Farby akrylowe – jak rozcieńczać, jak utrwalać i zabezpieczać

Pasja malarska nie musi ograniczać się do jednej techniki czy jednego stylu. Różnorodność farb i narzędzi artystycznych pozwala na ciągłe eksperymentowanie. Do najbardziej klasycznych farb należą farby akrylowe, zaraz obok olejnych i akwareli. Chociaż te ostatnie idealnie nadają się do rozcieńczania wodą, tak w przypadku akryli sprawa się trochę bardziej skomplikowania. Czym rozcieńczać farby akrylowe i jak je zabezpieczać? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.

Zacznijmy od początku – czym są farby akrylowe?

Farby akrylowe to pigmenty zmieszane z żywicą akrylową, która uchodzi za mocne spoiwo.

Dostępne są najczęściej w formie gęstej farby sprzedawanej w tubkach. Jakościowe marki plastyczne mają w ofercie akryle, których skład jest czysty, ale przy najtańszych alternatywach możesz spotkać się z dodatkami i mniejszą ilością pigmentu. Do wyboru są różne konsystencje akryli: wodniste i gęste, co daje pole do eksperymentowania z finalną strukturą farby. Nakładane w odpowiedni sposób, przy użyciu pędzli szczecinowych, mogą imitować nawet farby olejne do tego stopnia, że niekiedy tylko wprawione oko historyka sztuki lub artysty jest w stanie odróżnić te dwie techniki na płótnie. Do malowania farbami akrylowymi zalecane są przede wszystkim pędzle z syntetycznym i nylonowym włosiem. Tutaj sprawdzą się również wałki malarskie. Pamiętaj, że im bardziej różnorodny zestaw pędzli, jeśli chodzi o rozmiar, kształt włosia i rodzaj cięcia, tym większe możliwości uzyskania pożądanego efektu na płótnie. Poza farbami i pędzlami pomocna będzie także sztaluga na płótno. Przyda się także paleta do mieszania kolorów i rozrabiania farb. i tu pojawia się ważne pytanie – czym rozcieńczać farbę akrylową?

Jak rozcieńczać farbę akrylową?

Najbardziej znany sposób rozcieńczania farb to mieszanie ich wodą, ale ta metoda nie zawsze sprawdzi się przy farbach akrylowych. Wspomniane tańsze farby akrylowe, które będą świetne do nauki, mogą mieć kilka innych składników poza pigmentem i żywicą. Często w ich składzie znajdziesz właśnie wodę. W takim przypadku możesz rozcieńczać je wodą, ale należy pamiętać, że zbyt duża ilość wody może wpłynąć na strukturę farby i znacząco osłabić jej przyczepność. Przyjęło się uważać, że tu sprawdzi się mieszanie w proporcjach minimum ⅔ farby i ⅓ wody. Co w przypadku farb z wyższej półki przeznaczonej dla profesjonalistów, które cechuje bardzo wysoka jakość? Takie farby akrylowe zaleca się rozcieńczać mediami akrylowymi zwiększającymi płynność bez efektu osłabienia spoiwa. Tego rodzaju środki umożliwiają rozcieńczenie farby akrylowej do pożądanej konsystencji. Na rynku można znaleźć specjalne preparaty zalecane przez producentów.

Jak zabezpieczyć farbę akrylową?

Jeśli mamy już omówione akcesoria malarskie, odpowiednie pędzle do farb akrylowych i produkty do rozrabiana farb, to warto jeszcze zapoznać się z możliwościami na utrwalenie farb. Każdy gotowy obraz narażony jest na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, promienie światła oraz uszkodzenia mechaniczne. Blaknięcie kolorów czy kruszenie farby mogą być przejawem nieodpowiedniego zabezpieczenia obrazu na zniszczenia. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc temu zapobiec i zminimalizować uszkodzenia i efekty upływającego czasu. Jak zabezpieczyć farbę akrylową? Dostępne na rynku werniksy i lakiery do akryli będą świetnym rozwiązaniem. Werniksy malarskie służą do konserwacji obrazów wykonanych różnymi technikami. Mają różną konsystencję, w zależności od rodzaju i ilości żywicy w składzie. Mogą mieć odcień żółtawy, jeśli opracowane są na bazie żywicy damarowej lub neutralne na bazie żywicy ketonowej. Wybrane werniksy mogą nieco wpływać na finalną kolorystykę obrazu. W naszej ofercie znajdziesz werniksy ze specjalnym filtrem UV, a także różnorodne modele, jeśli chodzi o efekt połysku: od błyszczących, przez satynowe po matowe. W przypadku prac konserwatorskich nad danym obrazem werniks może być usunięty za pomocą specjalnego rozpuszczalnika, dedykowanego konkretnemu rodzajowi żywicy, z której jest opracowany.

Co jeszcze warto wspomnieć o farbach akrylowych?

Podsumowując, farby akrylowe można mieszać z niewielką ilością wody, szczególnie w początkowych etapach nauki malowania, ale najlepszym rozwiązaniem będą żelowe media akrylowe. Akryle są permanentne i niezmywalne po wyschnięciu, co oznacza, że mieszanie kolorów jest możliwe jedynie na mokrych farbach. Ich cechą jest szybkie schnięcie, do daje możliwość nakładania kolejnych warstw w krótkim czasie. Im farba lepsza jakościowo, tym bardziej czysty skład: pigmenty i żywica akrylowa. Obraz wykonany techniką akrylową można zabezpieczać przed uszkodzeniami i promieniowaniem UV specjalistycznymi werniksami i lakierami, które dostępne są w naszej ofercie. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć udanych eksperymentów malarskich z farbami akrylowymi i… do dzieła!

Komentarze do wpisu (2)

21 stycznia 2023

Dzień dobry. Chciałabym zrobić podstawki pod kubek metoda puringu. Co zabezpieczy farbę przed wilgocią i gorącem..lub zimnem . Dziękuję

13 kwietnia 2023

Dziękuję za cenne informacje.Pozdrawiam.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium