Zarejestruj się! |
Farby gwasze są znane jako tradycyjne medium malarskie, które charakteryzuje się intensywnymi kolorami o matowym wykończeniu. Dzięki temu możesz uzyskać różnorodne efekty. Często mylnie kojarzone są z uczniowskimi plakatówkami. Gwasze są jednak o wiele bardziej wymagające i cechują się innymi właściwościami. Aby zacząć malować tymi farbami, najpierw musisz się z nimi obeznać.
Farby gwasze i ich krótka historia
Technika malowania gwaszami wywodzi się ze średniowiecznej Europy. Farb tych używano wówczas do tworzenia iluminacji manuskryptów. Z kolei w XVII i XVIII wieku stosowano je do malowania miniatur portretowych. Nazwa techniki wywodzi się od włoskiego określenia guazzo, które oznacza wilgoć, rosę, a także kałużę. Z biegiem czasu, w głównej mierze dzięki historiografowi sztuki i malarzowi pochodzącemu z Italii – Georgio Vasariemu, mianem guazzo zaczęto nazywać technikę malowania na mokro.
Gwasz, czyli farba wodna
Gwasz to farba wodna. Spoiwem, które scala ze sobą wodę i pigment, jest guma arabska lub dekstryn. Farby gwasz uzupełnia się kredą, bielą cynkową lub ołowiową, dzięki czemu zyskują one właściwości kryjące. To, że zawierają uszlachetniające dodatki i są nietransparentne, to podstawowe różnice między nimi a akwarelami. Po wyschnięciu barwy zyskują nowy odcień – jasne tony ciemnieją, a mocniejsze bledną. Dodatkowo matowieją i zwykle stają się jaśniejsze. Ponadto gwasze można mieszać nie tylko ze sobą, lecz także z innymi rodzajami mediów malarskich. Można łączyć je z akwarelami, plakatówkami i temperami.
Dlaczego warto kupić zestaw farb gwasz?
Jeśli wymienione wyżej atuty Cię nie przekonały, poznaj kolejne. Podczas malowania tymi farbami zawsze możesz poprawić niedoskonałości. Wystarczy, że dodasz do farby trochę wody i naniesiesz korektę. Możesz to zrobić nawet po latach od namalowania obrazu. Co więcej, możesz rysować po gwaszach, ważne jest jedynie to, aby farba uprzednio wyschła. Do tego celu użyj kredek, pasteli olejnych lub suchych. Ponadto dzięki nim uzyskasz jednolity odcień i harmonijne przejścia tonalne.
Najlepsze podłoża do malowania
Farby gwasze najlepiej mają się w duecie z papierem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podłoże stanowił dla nich karton, tektura, płótno czy pergamin. Warto jednak przed malowaniem zagruntować wybrany materiał, aby gwasze nie były zbyt bardzo wchłaniane i go nie marszczyły ani nie zwijały. Dzięki dość szybkiemu schnięciu zestawy gwaszy są chętnie używane przez ilustratorów, rysowników, twórców komiksów i projektantów. Farby te stosuje się także do malowania próbnych obrazów olejnych. Dzięki temu, że są w pełni kryjące, nie musisz się przejmować śladami szkicu wykonanego ołówkiem. Jeżeli jednak stosujesz jasne barwy, warto je później delikatnie wytrzeć gumką.
Farby gwasze – zestawy
W sklepie maluje.pl dostępny jest szeroki wybór gwaszy w słoiczkach i tubach. W naszym asortymencie znajdziesz farby studyjne, które szczególnie polecamy uczniom, studentom oraz ilustratorom. Te materiały szybko schną, dobrze kryją i dają ciekawy, świetlisty efekt. Oprócz nich proponujemy zestaw klasycznych gwaszy, które można użyć do tworzenia wszelkiego rodzaju prac malarskich i graficznych. Coraz częściej maluje się nimi ilustracje w szkicownikach lub blokach artystycznych, z których powstaje album.