Zarejestruj się!
a otrzymasz 5% rabatu
na pierwsze zamówienie

Farby gwasze są znane jako tradycyjne medium malarskie, które charakteryzuje się intensywnymi kolorami o matowym wykończeniu. Dzięki temu możesz uzyskać różnorodne efekty. Często mylnie kojarzone są z uczniowskimi plakatówkami. Gwasze są jednak o wiele bardziej wymagające i cechują się innymi właściwościami. Aby zacząć malować tymi farbami, najpierw musisz się z nimi obeznać.

W&N gwasz Priary Colour Set W&N gwasz Priary Colour Set
Producent: Winsor&Newton
Cena: 130,00 zł
szt.
Podgląd
W&N gwasz Introductory Set W&N gwasz Introductory Set
Producent: Winsor&Newton
Cena: 210,00 zł
szt.
Podgląd
RVS Gwasze 18x12ml - komplet farb RVS Gwasze 18x12ml - komplet farb
Producent: REEVES
Cena: 29,00 zł
szt.
Podgląd
100 WHITE, gwasz Designer Talens 100 WHITE, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 24,45 zł
szt.
Podgląd
200 YELLOW, gwasz Designer Talens 200 YELLOW, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd
235 ORANGE, gwasz Designer Talens 235 ORANGE, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd
318 CARMINE, gwasz Designer Talens 318 CARMINE, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd
334 SCARLET, gwasz Designer Talens 334 SCARLET, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd
357 ROSE, gwasz Designer Talens 357 ROSE, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd
380 Magenta, gwasz Designers W&N 380 Magenta, gwasz Designers W&N
Producent: Winsor&Newton
Cena: 27,00 zł
szt.
Podgląd
536 VIOLET, gwasz Designer Talens 536 VIOLET, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd
556 LILAC, gwasz Designer Talens 556 LILAC, gwasz Designer Talens
Producent: Royal Talens
Cena: 22,00 zł
szt.
Podgląd

Farby gwasze i ich krótka historia

Technika malowania gwaszami wywodzi się ze średniowiecznej Europy. Farb tych używano wówczas do tworzenia iluminacji manuskryptów. Z kolei w XVII i XVIII wieku stosowano je do malowania miniatur portretowych. Nazwa techniki wywodzi się od włoskiego określenia guazzo, które oznacza wilgoć, rosę, a także kałużę. Z biegiem czasu, w głównej mierze dzięki historiografowi sztuki i malarzowi pochodzącemu z Italii – Georgio Vasariemu, mianem guazzo zaczęto nazywać technikę malowania na mokro.

Gwasz, czyli farba wodna

Gwasz to farba wodna. Spoiwem, które scala ze sobą wodę i pigment, jest guma arabska lub dekstryn. Farby gwasz uzupełnia się kredą, bielą cynkową lub ołowiową, dzięki czemu zyskują one właściwości kryjące. To, że zawierają uszlachetniające dodatki i są nietransparentne, to podstawowe różnice między nimi a akwarelami. Po wyschnięciu barwy zyskują nowy odcień – jasne tony ciemnieją, a mocniejsze bledną. Dodatkowo matowieją i zwykle stają się jaśniejsze. Ponadto gwasze można mieszać nie tylko ze sobą, lecz także z innymi rodzajami mediów malarskich. Można łączyć je z akwarelami, plakatówkami i temperami.

Dlaczego warto kupić zestaw farb gwasz?

Jeśli wymienione wyżej atuty Cię nie przekonały, poznaj kolejne. Podczas malowania tymi farbami zawsze możesz poprawić niedoskonałości. Wystarczy, że dodasz do farby trochę wody i naniesiesz korektę. Możesz to zrobić nawet po latach od namalowania obrazu. Co więcej, możesz rysować po gwaszach, ważne jest jedynie to, aby farba uprzednio wyschła. Do tego celu użyj kredek, pasteli olejnych lub suchych. Ponadto dzięki nim uzyskasz jednolity odcień i harmonijne przejścia tonalne.

Najlepsze podłoża do malowania

Farby gwasze najlepiej mają się w duecie z papierem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podłoże stanowił dla nich karton, tektura, płótno czy pergamin. Warto jednak przed malowaniem zagruntować wybrany materiał, aby gwasze nie były zbyt bardzo wchłaniane i go nie marszczyły ani nie zwijały. Dzięki dość szybkiemu schnięciu zestawy gwaszy są chętnie używane przez ilustratorów, rysowników, twórców komiksów i projektantów. Farby te stosuje się także do malowania próbnych obrazów olejnych. Dzięki temu, że są w pełni kryjące, nie musisz się przejmować śladami szkicu wykonanego ołówkiem. Jeżeli jednak stosujesz jasne barwy, warto je później delikatnie wytrzeć gumką.

Farby gwasze – zestawy

W sklepie maluje.pl dostępny jest szeroki wybór gwaszy w słoiczkach i tubach. W naszym asortymencie znajdziesz farby studyjne, które szczególnie polecamy uczniom, studentom oraz ilustratorom. Te materiały szybko schną, dobrze kryją i dają ciekawy, świetlisty efekt. Oprócz nich proponujemy zestaw klasycznych gwaszy, które można użyć do tworzenia wszelkiego rodzaju prac malarskich i graficznych. Coraz częściej maluje się nimi ilustracje w szkicownikach lub blokach artystycznych, z których powstaje album.

 
Zapisz się
do newslettera
i zyskaj
10% rabatu
na kolejne zakupy
zapisz się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium