Zarejestruj się!
a otrzymasz 5% rabatu
na pierwsze zamówienie

Werniksy malarskie preparaty służące do konserwacji prac malarskich. W zależności od rodzaju i ilości żywicy na bazie której werniks zostały stworzone mogą posiadać różną konsystencję i barwę. Tradycyjne werniksy na bazie żywicy damarowej maja żółty odcień i tendencje do lekkiego żółknięcia na powierzchni pracy malarskiej przez co kolory końcowe ulegają niewielkiej zmianie. Werniksy na bazie żywicy ketonowej są bardziej neutralne i nie wpływają na kolory ukończonego obrazu. Dużą grupę powłok stanowią aktualnie werniksy akrylowe które cechuje większa uniwersalność i nieco łagodniejszy charakter chemiczny. Nowością wartą polecenia i koniecznie wypróbowania są werniksy firmy Golden na bazie polimerów akrylowych. Wyróżnia je większa klarowność, gładkość oraz elastyczność powłoki. Dodatkowo zawierają specjalne filtry UV dzięki czemu stanowią dodatkowe zabezpieczenie przez szkodliwym wpływem promieniu słonecznych.

Werniksy dostępne są w różnych stopniach połysku. Do wybory w większości przypadków mamy werniksy błyszczące, satynowe oraz matowe.

W celu odnowienia obrazu werniks może zostać "zdjęty" za pomocą odpowiedniego rozpuszczalnika, dedykowanego konkretnemu rodzajowi żywicy z której powstał werniks.

  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
  • nowość
W&N werniks Retuszerski W&N werniks Retuszerski
Producent: Winsor&Newton
Cena: 33,00 zł
Podgląd
W&N werniks Damarowy W&N werniks Damarowy
Producent: Winsor&Newton
Cena: 33,00 zł
Podgląd
Werniks Damarowy Werniks Damarowy
Cena: 13,00 zł
Podgląd
Fiksatywa w aerozolu Fiksatywa w aerozolu
Producent: Winsor&Newton
Cena: 40,00 zł
Podgląd
Protecting Spray Protecting Spray
Producent: Royal Talens
Cena: 30,00 zł
Podgląd
Fiksatywa uniwersalna HC10 Fiksatywa uniwersalna HC10
Producent: SENNELIER
Cena: 110,00 zł
szt.
Podgląd
Fiksatywa do pasteli olejnych Fiksatywa do pasteli olejnych
Producent: SENNELIER
Cena: 65,00 zł
szt.
Podgląd

Werniks to rodzaj lakieru, który służy artystom do dwóch celów: zabezpiecza malowidło np. przed zanieczyszczeniami oraz nadaje obrazowi – w zależności od rodzaju werniksu –  określony efekt. Jeśli chcesz wznieść swoje malarstwo na wyższy poziom, zapoznaj się z bogatą ofertą werniksów dostępnych w maluje.pl. Gwarantujemy, że będziesz miał w czym wybierać.

Rodzaje werniksów i efekty, jakich możesz się spodziewać po ich użyciu

Werniks zabezpiecza malowidło przed czynnikami zewnętrznymi: światłem, wilgocią, kurzem, ale może także wpływać na wygląd dzieła. Werniks błyszczący podbija kontrast i pogłębia kolory, werniks metaliczny nadaje obrazowi efekt o metalicznym wykończeniu, matowy – matowe wykończenie, a werniks satynowy – lekki błysk. Ten specjalny rodzaj lakieru wykonywany jest z żywicy rozcieńczonej w odpowiednim rozpuszczalniku. Ważne, żeby przed nałożeniem werniksu malowidło było już zupełnie suche – w przeciwnym razie farba może ulec rozpuszczeniu i rozmyciu lub werniks wniknie w obraz na tyle, że będzie on nie do usunięcia.

Werniksy od Golden dostępne w maluje.pl

W naszym asortymencie znajdziesz m.in. werniksy firmy Golden, a wśród nich: lakiery zabezpieczające na bazie polimerów akrylowych, zawierające filtry UV, które chronią farby przed utratą trwałości spowodowaną ekspozycją na promienie słoneczne. Dla prac, które wymagają jeszcze większej ochrony polecamy werniks końcowy MSA z systemem UVLS tej samej marki. Tworzy on jeszcze trwalszą powierzchnię zabezpieczającą aniżeli werniks akrylowy na bazie wody. Występuje w formie koncentratu, który należy rozrobić w odpowiedniej proporcji z rozpuszczalnikiem. 

Werniks do farb akrylowych oraz werniks do farb olejnych w maluje.pl

Każda z rodzajów farb ma inne właściwości oraz różny czas schnięcia. Farby olejne potrzebują na to kilku miesięcy, podczas gdy akrylom wystarczy kilka godzin. Firma W&N tworzy werniksy, które skutecznie zabezpieczają powierzchnię obrazu oraz nadają mu dodatkowy efekt w postaci błysku lub matu, niezależnie od tego, jakiego rodzaju farby użyto do namalowania obrazu. W asortymencie sklepu znajdziesz zarówno werniks do farb akrylowych, jak i werniks do farb olejnych. Czasem obraz wymaga ponownej konserwacji – w tym celu potrzebujesz odpowiedniego zmywacza do werniksu, który nie uszkodzi pokrytej farbą powierzchni. 

Werniks w sprayu – czy warto?

Werniks w sprayu nakłada się prosto i szybko dzięki specjalnej końcówce aplikatora, która umożliwia równomierne rozłożenie produktu. Podobnie jak werniks w płynie występuje w trzech wariantach połysku: błyszczącym, satynowym i matowym. Sporym ułatwieniem dla każdego artysty jest niewątpliwie werniks retuszerski, występujący zarówno w stanie ciekłym, jak i w aerozolu. Tworzy on cienką i elastyczną warstwę na powierzchni obrazu, na której można m.in. dokonywać zmian i poprawek. W naszym sklepie kupisz również inny rodzaj lakieru zabezpieczającego, jakim jest fiksatywa. Występuje w formie bezwonnego sprayu, który nie zmienia kolorów prac wykonanych przy pomocy sypkich mediów, takich jak: pastela, węgiel i grafit.

 
Zapisz się
do newslettera
i zyskaj
10% rabatu
na kolejne zakupy
zapisz się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium