Zarejestruj się! |
Trwałość i wysoka odporność na uszkodzenia to największe zalety żywic. Do niedawna wykorzystywane przede wszystkim jako nawierzchnie garaży, posadzki centrów handlowych i powierzchnie szpitali – dzisiaj mają zastosowanie także w sztuce. Żywice artystyczne można kłaść na małe i duże powierzchnie, tworzyć z nich warstwy, wycinać je i polerować. Materiały te nadają się do stosowania na wielu podłożach – metal, plastik, szkło, drewno czy płótno to tylko niektóre z nich. Jakie jeszcze możliwości daje żywica artystyczna?
Czym są żywice artystyczne?
Żywice artystyczne, czyli inaczej syntetyczne lub epoksydowe, składają się z płynnej żywicy i utwardzacza. Połączenie tych dwóch elementów skutkuje trwałym utwardzeniem żywicy. Kluczem do uzyskania idealnego tworzywa są odpowiednie proporcje obu składowych, wtedy będzie ono wystarczająco lepkie, ale nie lejące. W Polsce żywice artystyczne dostępne są od niedawna. W sklepie maluje.pl kupisz produkty firmy Pebeo – bezpieczne dla użytkowników żywice epoksydowe. Dostępne są one w kilku kolorach oraz w wersji bezbarwnej i perłowej, z powodzeniem można je łączyć i mieszać. Podczas wysychania powłoka się nie kurczy, a w efekcie imituje taflę szkła o charakterystycznym połysku. Należy zaznaczyć, że surowiec ten nie ma drażniącego zapachu.
Żywica artystyczna w malarstwie
Syntetyczne żywice dwuskładnikowe możesz z powodzeniem stosować w malarstwie. Produkty te mają płynną konsystencję i mogą być barwione na wiele kolorów. Artysta sam wybiera jej barwę, a do tworzenia dzieł nie potrzeba mu pędzla. Dlaczego? Malowanie żywicą artystyczną polega na wylewaniu tego tworzywa na rozłożone na stole lub podłodze płótno. Artysta rozprowadza żywicę po obrazie, stosując odpowiednie techniki i wybrane przez siebie narzędzia. Takie dzieło będzie łatwe w czyszczeniu i konserwacji, a to dzięki silnym właściwościom ochronnym żywicy artystycznej.
Rzeźby i żywica artystyczna
Kolejną dziedziną sztuki, w której zastosowanie ma żywica artystyczna, jest rzeźbiarstwo. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten płynny materiał sam w sobie nie nadaje się do tworzenia rzeźb. Można jednak robić odlewy z żywicy. W tym celu wypełnia się nią formę z silikonu i czeka na jej utwardzenie. Atutem żywicy artystycznej jest dokładne wypełnienie formy. Dzięki temu artysta zachowuje wszystkie detale swojej pierwotnej rzeźby.
Zastosowanie żywic artystycznych w biżuterii
Żywice artystyczne mają zastosowanie także w sztuce użytkowej. Można wykorzystać je do tworzenia wyjątkowej biżuterii. Bransoletka z płatkami kwiatów, kolczyki z cukierków, breloczek z muszli, naszyjnik z kamieni – to tylko kilka pomysłów na kreatywne użycie żywicy artystycznej. Jeśli lubisz nietuzinkową biżuterię, wypróbuj produkty marki Pebeo dostępne w naszym sklepie i rozpocznij tworzenie własnych, oryginalnych ozdób.
Nieograniczone możliwości
Żywice artystyczne mogą być wykorzystywane nie tylko w malarstwie, rzeźbiarstwie i tworzeniu biżuterii. Możesz wylewać je na fotografie, plastik i drewno. Nadają się również do zdobienia innych materiałów takich jak ceramika, metal czy szkło. Nic nie stoi na przeszkodzie, by żywicą artystyczną pokryć nawet instrument muzyczny.