Jakie ołówki wybrać do szkicowania?

0
Jakie ołówki wybrać do szkicowania?

Szkicowanie to jedna z tych czynności artystycznych, którą można zaczynać w każdym wieku. Uczy szczegółowych obserwacji i pomaga wyćwiczyć kreskę. Jak zacząć rysowanie ołówkami? Przede wszystkim warto zadbać o szkicownik, który ma jakościowy papier i zestaw ołówków o różnej miękkości. Taki zestaw łatwo zabierzesz w podróż lub spacer po mieście, gdzie możesz szkicować architekturę czy napotkane krajobrazy. W tym artykule przeczytasz, jaki ołówek wybrać do rysowania.

Ołówki – rodzaje i funkcje

Ołówek jest przyrządem kreślarskim i służy także do pisania i rysowania. Jego nazwa związana jest jeszcze ze starożytną historią i czasami nowożytnymi, kiedy ołów wykorzystywano do tworzenia zapisów i notatek. Dopiero XVI wiek przyniósł zmianę ołowiu na grafit, ale oficjalna nazwa pozostała taka sama. W późniejszych stuleciach dołączały też wariacje ołówków, np. ołówek z gumką czy mechaniczny ołówek z wymiennymi rysikami. Ich paleta szarości szeroka gama odcieni, od jasnych delikatnych linii po ciemnografitowe, grube linie. Można ich używać na co dzień do pisania, notatek, zakreślania fragmentów książki lub do szkicowania i tworzenia rysunków. Ołówki mają wiele zastosować, dlatego wybierając odpowiedni dla siebie, postaraj się najpierw określić, w jakim celu, i na jakim papierze będziesz z niego korzystać. Ołówki mają skalę twardość od H do B z odpowiednią cyfrą, gdzie, np. B6 oznacza, że ołówek jest bardzo miękki i będzie miał grafitowy odcień, grubszą linię i łatwo da się rozmazać.

Jakie ołówki do pisania?

Ołówki sprawdzają się do wypełniania ćwiczeń, pisania “na brudno” i robienia szybkich notatek. Zdecydowanie najpopularniejszym ołówkiem do pisania jest model z gumką. To zazwyczaj uniwersalna miękkość określana jako HB. Świetnie sprawdzi się na lekcjach w szkole czy dodatkowych zajęciach, gdzie często popełniamy błędy i w szybki sposób możemy wymazać niepoprawną odpowiedź. Ołówki są zdecydowanie delikatniejsze niż długopis czy atrament pióra, dlatego lepiej korzystać z nich w trakcie nauki i ćwiczeń. Dużą popularnością cieszą się także mechaniczne ołówki do pisania, które mają wymienne rysiki. Pomogą Ci zaoszczędzić czas, bo nie wymagają temperowania. Wystarczy zablokować rysik na odpowiedniej długości, w taki sposób, żeby nie ulegał częstemu łamaniu. Najprostsze ołówki mechaniczne, z których korzystają dzieci w szkole, to zazwyczaj rysiki H lub HB. Specjalistyczne ołówki i grafity mechaniczne przeznaczone są do rysowania i szkiców.

Jakie ołówki wybrać do szkicowania?

Jeśli chcesz zacząć przygodę ze szkicem i rysunkiem, to dobrze będzie nabyć zestaw ołówków, które mają różne twardości i miękkości. Dzięki temu nauczysz się ich różnych linii i odcieni i lepiej dobierzesz odpowiedni ołówek do rysowania danego efektu czy elementu. Mieszając różne miękkości i rozmiary rysików w jednym rysunku, uzyskasz efekt różnorodności odcieni i wyraźnych kontrastów. Ołówki do szkicowania możesz kupować pojedynczo lub w zestawach od 6 do 33 różnych miękkości. Zestawy najczęściej kupowane są do szkicowania, ponieważ poza klasycznymi ołówkami znajdziesz tam także grafity bezdrzewne czy ołówki akwarelowe. Taki zestaw na pewno sprzyja artystycznej eksploracji i kreatywności w poszukiwaniu efektów rysunkowych: odpowiedniej linii, nacisku i odcieni, oraz rozmazywania naniesionych szkiców.

Nauka pisania i kaligrafia. Różnorodność ołówków do pisma technicznego

Kaligrafia staje się ostatnio coraz bardziej modna, co widać, chociażby w ilościach warsztatów i zajęć poświęconych temu tematowi. Dekoracyjne, płynne litery są bardzo charakterystyczne dla kaligrafii. Jeśli chcesz nauczyć się pięknego, odręcznego pisma i nie wiesz, jaki ołówek wybrać do kaligrafii, to na początek naprawdę możesz skorzystać z ołówków, które masz w domu. Pierwsze kroki w kaligrafii uczą przede wszystkim wyćwiczenia cierpliwości i płynności w ruchach dłoni, dopiero po opanowaniu tych umiejętności warto sięgnąć po specjalistyczne ołówki do kaligrafii. Do wyboru są mechaniczne ołówki, grafity akwarelowe. Klasyczna kaligrafia to zabawa przede wszystkim z piórami i atramentem, ale dla urozmaicenia efektów i nauki, warto sięgać także po ołówki do rysowania czy grafity.

Jak wybrać odpowiedni ołówek?

Na wstępie warto określić, w jakim celu chcesz nabyć specjalistyczne ołówki. Inne rodzaje sprawdzą się w biurze do szybkich notatek, a inne do rysunków czy nauki kaligrafii. Uniwersalna twardość ołówka – HB, to świetne rozwiązanie, jeśli szukasz zamiennika dla długopisu i raczej nie interesuję Cię eksplorowanie kreski czy grubości linii. HB to najbardziej popularne ołówki, które dostaniesz w każdym sklepie. Jeśli planujesz jednak naukę rysunku i chcesz szkicować hobbystycznie w podróży, to najbardziej sprawdzone będą zestawy. Opracowane są z myślą, żeby zapewnić różnorodne narzędzia do szkicu, a poza szeroką twardością ołówków (od skrajnie twardych H, po bardzo miękkie B) znajdziesz tam też grafity, które dają możliwość rysowania grubych, ciemnych linii i łatwiej się rozmazują. W podróży najlepsze ołówki do rysowania to te, których nie trzeba temperować, ale dostępność ich twardości nie jest taka duża, jak w przypadku klasycznych ołówków. Niezależnie, na jaki ołówek do szkiców się zdecydujesz, z każdym modelem możesz uczyć się obserwacji i przenoszenia danego obiektu na papier.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium