Jak używać kredek akwarelowych

0
Jak używać kredek akwarelowych

Jednym z największych luksusów zapewnianych przez sztukę jest mnogość technik, z którymi możemy obcować na każdym etapie naszego życia. Przygodę z tworzeniem własnych, autorskich dzieł sztuki zwykle rozpoczynamy od zapoznania się z najbardziej podstawowymi technikami, takimi jak szkicowanie ołówkiem bądź kredkami (często również ołówkowymi), by stopniowo sięgać po coraz bardziej wymagające materiały, jednocześnie odkrywając swoich faworytów. Niemniej, wśród mniej i bardziej wprawionych twórców, niezależnie od ich wieku, wielkim powodzeniem cieszą się artykuły wielozadaniowe, łączące dwie techniki pracy w obrębie jednego medium. Właśnie taką rolę pełnią kredki, na których skupiać będzie się poniższy wpis.

Na początku warto odpowiedzieć sobie na — pozornie banalne — pytanie, z którym powiązane są kredki akwarelowe: do czego służą? Ten rodzaj medium łączy w sobie funkcję kolorowych kredek ołówkowych z możliwością uzyskania efektu charakterystycznego dla farb akwarelowych, czyli aktywowanych wodą. Jest to możliwe dzięki specjalnie spreparowanemu rysikowi umieszczonemu w kredkach, na pierwszy rzut oka niczym nieróżniących się od ich ołówkowych odpowiedników, na jakie najczęściej decydują się osoby początkujące, lub które wybieramy do zabaw dla najmłodszych plastyków. Nie warto jednak pozbawiać ich możliwości zapoznania się z magią gwarantowaną przez warianty akwarelowe! Ukazywanie procesu rozwadniania barwnika oraz jego nakładanie na papier może stać się nie tylko doskonałą nauką, ale przede wszystkim wspaniałą, kreatywną zabawą.

Kilka słów o technice, czyli jak malować kredkami akwarelowymi?

Jak rysować kredkami akwarelowymi? To prawdopodobnie pierwsze pytanie, które pojawi się w głowie osoby debiutującej w pracy z tym niesamowitym materiałem. Pamiętajmy, że każda praca artystyczna powinna przede wszystkim sprawiać nam radość i satysfakcję; doświadczenie zdobywane z czasem z pewnością wiele ułatwi, jednak kredki akwarelowe są medium, które stosunkowo wiele wybacza.

Podstawową formą zastosowania kredek jest, naturalnie, używanie ich na sucho, w sposób standardowy. Pigmentacja opcji akwarelowych praktycznie w niczym nie różni się od innych typów kredek — z powodzeniem mogą więc stać się narzędziem w ręku zarówno osoby wypełniającej relaksacyjne kolorowanki, jak i zawodowego artysty pracującego nad zleceniem. Rola akwareli rozpoczyna się w momencie, w którym zdecydujemy się na użycie wody; poddany zwilżeniu rysik kredki ulegnie rozpuszczeniu, zmieniając się w wodną farbkę.

Jedną z bardziej intuicyjnych metod pracy z kredkami akwarelowymi jest rozwodnienie stworzonych wcześniej linii pędzelkiem. Sposób ten pozwoli nam na zachowanie maksymalnej precyzji, zwłaszcza jeśli nie mamy dużej wprawy w pracy z akwarelami. Należy jednak zwrócić sporą uwagę na stopień nasączenia włosia pędzelka; im bardziej go zmoczymy, tym bardziej rozwodnimy kredkę, co może grozić niechcianym rozlaniem się na zbyt dużej powierzchni. Właśnie dlatego najbezpieczniej będzie rozpoczynać pracę z kredkami akwarelowymi od niewielkiego zamoczenia pędzelka i testowaniu tego, ile farby pragniemy wnieść w nasz rysunek.

Kolejną popularną metodą, bezsprzecznie nastawioną właśnie na uzyskanie efektu akwarelowej farby, jest nabieranie pigmentu zmoczonym pędzelkiem bezpośrednio z rysika kredki. To bardzo szybka, a przy tym funkcjonalna metoda — pozwala ona nie tylko na zaoszczędzeniu miejsca przy stanowisku pracy, ale też pozwala na błyskawiczne odnalezienie interesującego nas koloru. Niektórzy z zaawansowanych twórców decydują się również na pracę kredką bezpośrednio na mokrym papierze; jest to jednak metoda wymagająca dobrego zaznajomienia z konkretnym medium, a także z wybranym pod nie podkładem.

Jakie kredki akwarelowe wybrać, czyli to o czym każdy początkujący musi pamiętać

Większość profesjonalnych sklepów plastycznych zaoferuje Ci całą gamę różnych typów kredek. Producenci bardzo często biorą pod uwagę nie tylko stopień zaawansowania, ale także wiek docelowych właścicieli; bez trudności odnajdziesz komplety typowo „szkolne”, stworzone z myślą właśnie o najmłodszych, którzy będą w stanie korzystać z tych samych artykułów zarówno w szkole, na lekcjach plastyki, jak i w domu. Ponieważ nasycenie kredek dla początkujących może być nieco mniejsze, aniżeli w zestawach dla profesjonalistów, warto postawić właśnie na nie podczas stawiania pierwszych kroków w pracy z akwarelami.

Uznani na świecie producenci artykułów artystycznych, takich jak Koh-I-Noor, stworzyli wiele intrygujących zestawień kolorystycznych dla osób nieco bardziej zaawansowanych, lub nieobawiających się pracy z porządnym pigmentem. Te najbardziej obfite zestawy kredek (często również najbardziej kosztowne) przeznaczonych właśnie dla doświadczonych artystów; pamiętajmy, że imponujący pigment wymagać będzie pewnej ręki malarza.

Aspektem, który warto poruszyć, jest to, jaki papier do kredek akwarelowych wybrać. Ponieważ z użyciem tego konkretnego medium niemal nieodłącznie związana jest woda, należy postawić na zdecydowanie grubsze podkłady, które nie ulegną przerwaniu, zrolowaniu lub rozwarstwieniu. Zalecamy więc zdecydowanie się na papier dedykowany akwarelom, cechujący się sporą gramaturą — w asortymencie profesjonalnych sklepów dostępne są bloki z papierowymi arkuszami o gramaturze rzędu 300 g.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium