Technika a podkład - Na czym tworzyć? 0

Każda technika artystyczna, czy to malarska czy rysunkowa wymaga odpowiedniego podkładu. Każde podłoże ma inne właściwości i dopasowane do konkretnych mediów artystycznych, aby w pełni wydobyć ich walory, efekty i możliwości. W tym artykule spróbujemy Wam  opisać podstawowe rodzaje pokłady względem technik oraz uzasadnić dlaczego właśnie TO najlepszy wybór.

Podkładem może być wiele materiałów: Płótno, papier, drewno, szkło, płyty MDF. Rzecz w tym ze płócien mamy różne rodzaje, rodzajów papieru jest jeszcze więcej. No więc jaki i dlaczego?

Zacznijmy od malarstwa olejnego i akrylowego. Tu głównym i najbardziej popularnym podkładem malarskim jest płótno nabite na krosna w efekcie czego otrzymujemy podobrazie :). Płotno malarskie dzielimy na lniane oraz bawełniane. Najlepszej jakości płótnem jest oczywiście len. Jest trwalszy, mniej wiotki i dobrze znosi nawet grubsze, ciężkie aplikacje. Nie oznacza to że podobrazia bawełniane to zły wybór, warto jednak dokładnie je obejrzeć przed zakupem i zapytać o gramaturę płótna. Grubsza bawełna to naprawdę doskonałe płótno malarskie. Unikajmy natomiast cienkiego płótna o drobniutkim splocie.
Większość dostępnych w sklepach plastycznych podobrazi malarskich jest gruntowana gruntem uniwersalnym, gotowa do malowania. Można jednak spotkać też podobrazia lniane owlekane tylko warstwą żelatyny, gotowe do gruntowania wybranym przez nas gruntem malarskim.

Jeśli nie mamy za dużo miejsca i lubimy sztywne podkłady możemy sięgnąć po podobrazia płytowe, czyli drewniane panele z naklejonym zagruntowanym płótnem malarskim.

Farbami akrylowymi oraz olejnymi możemy również malować po specjalnym papierze, tłoczonym i specjalnie powlekanym i dedykowanym konkretnej technice. 

Malowanie farbami akwarelowymi to zupełnie "inna historia". farbami akwarelowymi malujemy generalnie na specjalnym papierze akwarelowym. jest to papier szlachetny, bardzo chłonny, bez kwasowy, tłoczony na specjalnych prasach.

Do wyboru mamy papier akwarelowy:
- celulozowy: nieco twardszy, bardziej wyrozumiały i stosunkowo nie drogi papier. Doskonały dla początkujących.

- bawełniany: szlachetny, mięsisty papier o bardzo dużej chłonności. Idealny do pracy techniką mokre na mokrym. Jest delikatniejszy od celulozowego papieru.

Papiery akwarelowe mają tez różne faktury CP - średni, HP - gładki oraz RGH - szorstki

Na papierze akwarelowym możemy również pracować temperami, gwaszem, tuszami oraz wybranymi markerami z tuszem na bazie wody.

*CIEKAWOSTKA: Od niedawna dostępne są grunty akwarelowe które pozwalają zamienić niemalże każdą powierzchnie w podkład akwarelowy

Przejdźmy teraz do technik rysunkowych. Do rysunku ołówkiem/grafitem oraz węglem najlepszy jest papier o lekko ziarnistej lub fakturowanej powierzchni. To samo dotyczy rysunku suchymi pastelami. Mówiąc łatwiej, barwne drobinki muszą mieć się na czym zatrzymać. Papiery możemy wybierać w różnych gramaturach (grubościach), kolorach oraz formatach. 

Do pisaków i markerów polecane są papiery jak najgładsze aby móc uzyskać jak najrówniejsza kreskę. Do markerów typu ProMarker dedykowany jest specjalny niechłonny papier który nie pozwala na przesiąkanie tuszu. Papier do markerów dostępny jest w blokach w wielu formatach.


Komentarze do wpisu (0)

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl