Zaczarowany ołówek - jak wybrać idealny ołówek do rysunku i szkicu.

0
Zaczarowany ołówek - jak wybrać idealny ołówek do rysunku i szkicu.

Ołówek to pierwszy z przyborów rysunkowych z którymi stykamy się w najmłodszych latach życia. Podstawowy, wręcz zwyczajny nie wzbudza naszej uwagi. Czy słusznie?
Oczywiście, że nie! Choć wszystkie ołówki wyglądają podobnie to jak w przypadku wszystkich materiałów plastycznych i rodzaj i jakość ołówków rysunkowych ma kolosalne znaczenie.

Podstawowe ołówki szkolne czy tez biurowe zazwyczaj dostępne są w podstawowej średniej twardości czyli HB. Taki ołówek służy głownie do pisania, notowania, ewentualnie szybkich rysunków schematów czy wykresów. Grafit w ołówku HB jest na tyle twardy żeby się nie rozmazywać, dzięki temu notatki pozostają czytelne i trwałe.

Do szkicu i rysunku ołówek średniej twardości to jednak za mało.  Dochodzi tu również kwestia jakości, w ołówkach biurowych grafit jest nierówny, czasem grudkowaty, ostry i niejednorodny.W przypadku ołówków artystycznych rdzeń grafitowy nie może posiadać ostrych i twardych grudek, musi mieć jednolita i zwarta strukturę która zagwarantuje stabilności sprawi ze ołówek nie będzie się łatwo łamał.  

ołówki rysunkowe


Ołówek jako taki
Jak wygląda ołówek wie chyba każdy. Mimo to napiszemy kilka słów o tym z czego się składa i jakie są rodzaje ołówków. Podstawowa forma ołówka to grafitowy rdzeń składający się ze sproszkowanego grafitu oraz spoiwa (glinki lub żywicy np. kalafonii) sprasowanych ze sobą w stabilny jednolity pręcik o metalicznym połysku wklejony w drewniana oprawę. Grubość rdzenia i jego skład może się różnić w zależności od rodzaju i producenta. Od niedawna na rynku dostępne są ołówki o czarniejszym graficie np. Derwent Onyx lub Faber Castell Pitt Graphite Matt. Oprócz grafitu mają one domieszkę sproszkowanego węgla drzewnego.

ołówki o czarnym graficie

Ołówki różnią się też kształtem, wyróżnić możemy ołówki o przekroju sześciokątnym/heksagonalnym, okrągłym oraz trójkątnym.

Skala twardości ołówków rysunkowych
Ołówki artystyczne występują aktualnie w bardzo szerokiej skali twardości. Ołówki miękkie posiadają oznaczenie B, twarde zaś to skala z literką H. Ołówki średnie posiadają oznaczenie HB oraz F. Gama ołówków miękkich zaczyna się od ołówka z oznaczenie B i sięga aktualnie aż do 12B. Im wyższa liczka tym większa miękkość… tak więc ołówek 12B będzie już naprawdę miękki, gładki, intensywny a jego ślad będzie się rozcierał nawet przy delikatnym przetarciu. Ołówki twarde to zasada odwrotnie proporcjonalna czyli im większa cyferka tym twardszy grafit H, 3H i 8H. Ołówki twarde często określane są jako ołówki techniczne ponieważ idealnie sprawdzają się przy tworzeniu rysunków technicznych, piśmie technicznym, projektach itp.

Ołówki  można wybierać pojedynczo wedle indywidualnych preferencji, wybierając ulubione twardości, lub wybrać gotowy komplet ołówków. Takie komplety najczęściej liczą po 6 lub 12 ołówków w specjalnie skomponowanych gamach twardości dedykowanych do konkretnych technik artystycznych. Dla twórców którzy nie lubią się ograniczać dostępne są komplety 24 ołówków zawierające zarówno twarde jak i miękkie ołówki.  

skala twardości ołówków

Jakość ołówka ma znaczenie na jego użytkowanie. Te najtańsze będą się ciężko temperować ze względu na niskiej jakości drewno zastosowane do oprawy grafitu. Sam rdzeń grafitowy również będzie mało atrakcyjny gdyż będzie się często i łatwo łamał oraz może zawierać zanieczyszczenia i twarde grudki które będą kaleczyły powierzchnie papieru odznaczając się na rysunku.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium