Markery rysunkowe - rodzaje, typy, różnice. 0
Markery rysunkowe - rodzaje, typy, różnice.

Markery rysunkowe typu Promarker, czy też Copic cieszą się niegasnącą sympatią plastyków już od ponad dekady. W między czasie wybór dostępnych na rynku markerów znacznie się powiększył. Doszły nie tylko produkty do siebie bliźniaczo podobne, pojawiły się także inne rodzaje markerów rysunkowych, zwiększając tym samym zakres technik i efektów.

Podzielmy więc popularne i ogólnodostępne markery na 4 grupy. Podstawą podziału jest tusz/farba która w naszych pisakach została umieszczona.

1. markery rysunkowe transparentne - projektowe: to markery rysunkowe posiadające permanentny tusz na bazie alkoholu. Inaczej określane jako markery projektowe. Ich kolory są czyste, transparentne, ładnie się łączą i nakładają. Doskonałe do tworzenia projektów (np. samochodowych, modowych itp.), ilustracji, architektury oraz rysowania mangi. Do tej grypy markerów zaliczamy: Winsor&Newton Promarker, Winsor&Newton Brushmarker, Kuretake Kurecolor, Copic.

2. Markery rysunkowe - akwarelowe: to markery w sumie rysunkowo malarskie. Posiadają transparentny tusz na bazie wody. Tusz ten daje nam wiele możliwości ponieważ oprócz klasycznej kreski osiąganej pisakiem, dodatkowo barwne ślady możemy rozprowadzać pędzlem zanurzonym w wodzie. Innymi słowy wykorzystać go podobnie jak farbę. Kolory pięknie się łączą, na mokrym papierze rozpływają w niekontrolowane plamy itp. Mogą być oczywiście łączone z klasycznymi farbami akwarelowymi. Do tej grupy zaliczamy: Winsor&Newton Watercolour Marker, Kuretake Art&Graphic Twin Marker, Ecoline BrushPen oraz Kuretake Clean Color Real Brush

3. Markery rysunkowe - akrylowe i olejne: to markery zawierające czystą, kryjącą farbę akrylową lub olejną. Mają najbardziej uniwersalne zastosowanie ponieważ można nimi rysować po niemalże każdej powierzchni - gładkiej i porowatej! Mają rolę zarówno rysunkową jak i dekoracyjną.
Do markerów akrylowych i olejnych zaliczamy: Sakura PenTouch, Derwent Graphik Line Painter, Amsterdam Acrylic Marker itp. Ciekawą opcją jest zakup pustych markerów i samodzielne napełnienie ich płynnymi farbami akrylowymi w kolorach wedle naszego gustu i potrzeb :)

4. Markery pigmentowe to najnowsza i najmniejsza grupa produktów... pionierem w tym temacie jest firma Winsor&Newton która jako pierwsza stworzyła markery których tusz ma trwałość artystyczną! Markery Winsor&Newton Pigment Marker zawierają unikalny tusz na bazie pigmentów artystycznych których trwałość spełnia wysokie wymagania światłotrwałości w klasyfikacji ASTM.

Poza markerami akrylowymi i olejnymi, wszelkie pisaki projektowe i rysunkowe wymagają zastosowania dedykowanych im papierów. To konieczne aby uzyskać pełną gamę możliwości i efektów, które mamy do dyspozycji. Bloki do markerów posiadają specjalny, gładki, powlekany papier o ograniczonej chłonności. Tusz nie przesiąka na drugą stronę kartki a nanoszone linie zlewają się ze sobą tworząc gładkie wypełnienia.

Markerami akwarelowymi najlepiej pracować na blokach akwarelowych lub na blokach do tzw. Mix Media.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl