Żywice epoksycode jako nowe medium artystyczne 0

Ostatnio wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się produkty które jeszcze niedawno kojarzyły się tylko z chemią budowlaną. Mowa tu o żywicach epoksydowych. Są wyjątkowo trwałe i odporne na wiele czynników. Można je nakładać wielowarstwowo, na duże i małe powierzchnie, szlifować, polerować, wycinać... ich zastosowanie jest dosłownie nieograniczone. To właśnie te cechy sprawiły że artyści zapragnęli równie doskonałego mediów do twórczości artystycznej.

Oczywiście żywice o których będziemy pisać w poniższym wpisie to łagodniejsza, nietoksyczna wersja tych przemysłowych. Są pozbawione intensywnego zapachu i nie wywołują podrażnień. Są natomiast równie trwałe i uniwersalne. Ale na początek odrobina chemii.

Żywice epoksydowe to ogólnie rzecz ujmując żywice syntetyczne, najczęściej dwuskładnikowe składające się z płynnej żywicy i utwardzacza. W wyniku połączenia obu składników zachodzi reakcja chemiczna w efekcie której dochodzi do permanentnego utwardzenia żywicy. Przy stosowaniu żywic epoksydowych nie ma mowy o kompromisie. Musimy zachować idealnie proporcje aby efekt był zadowalający. Precyzja to słowo klucz w tej technice. Jeśli użyjemy za dużo żywice względem utwardzacza, mieszanka nigdy nie zastygnie całkowicie i pozostanie lepka. Jeśli proporcje zaburzymy w drugą stronę mieszanka zacznie nam się niejednolicie "zsiadać" i cała praca pójdzie na marne. 

Żywice artystyczne to absolutna nowość na naszym krajowym rynku plastycznym. Wymienić można raptem 2 produkty, z czego tylko jeden jest produktem artystycznym. Mowa tu o amerykańskich żywicach ArtResin. To nie toksyczne, dwuskładnikowe, płynne żywice epoksydowe o idealnej przeźroczystości i wysokim połysku. Ich głównym przeznaczeniem jest tworzenie warstwy zabezpieczającej na wszelkiego rodzaju powierzchniach. Wylana żywica ArtResin po wyschnięciu daje efekt idealnie wypoziomowanej, gładkiej i błyszczącej powłoki przypominającej bliźniaczo taflę szkła.

Żywice możemy wylewać na prace malarskie, wydruki, fotografie, ceramikę, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, instrumenty muzyczne, biżuterię... może być też wylewana w formach tworząc niezwykłe bryły i formy przestrzenne. 


Żywica ArtResin nie żółknie, jest odporna na czynniki atmosferyczne, preparaty czyszczące codziennego użytku itp.
Żywice te są również używane do techniki pouringu. Ze względu na niezwykłą przejrzystość i wysoki połysk efekt jest o wiele atrakcyjniejszy niż w akrylowej wersji tej techniki. Warstwa żywice jest grubsza więc i efekt głębi i przestrzeni wylewanych prac nabiera zupełnie nowego wymiaru.

Jeśli nie uznajecie ograniczeń w swojej twórczości i lubicie odkrywać nowe techniki i możliwości to koniecznie musicie wypróbować te unikalne żywice. Ale żeby nie było że nie ostrzegaliśmy... to silnie uzależniające :)

UWAGA: Pamiętajcie że żywice są produktem chemicznym. przy pracy nimi należy zawsze założyć rękawiczki ochronne i zastosować się do zaleceń producenta. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Przejdź do porównywarki
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl